»Kmetje opozarjajo, da v Alpah, kjer je po navadi sneg, ni snega, sušijo se reke, sušijo se jezera. Kmetje sicer sadijo pridelek, a se bojijo, da bo zaradi suše propadel.«
»V Zambiji je uničila 70 odstotkov pridelka, v Zimbabveju pa 80 odstotkov.«
»Seveda pa se vsi oziramo v prihodnje mesece in v višino snežne odeje, ki pa, žal, tudi letos, podobno kot lansko leto, v visokogorju ni prav obilna. Je sicer nekoliko več snega kot lani, pa vendar prav veliko ga ni, zlasti pa ne na južnem grebenu Alp, kjer se napajata reki Drava in Mura. Tam je praktično manj snega kot običajno.«
»V Piemontu in Lombardiji se je sneg v Alpah popolnoma stopil. Ledeniki in izviri v visokogorju so maja pomagali blažiti težave pri oskrbi z vodo, vendar se bodo razmere v prihodnjih letih še poslabšale, saj se bo povpraševanje po vodi za kmetijske in industrijske namene povečalo, rezerv pa ni več.«
»Trenutno opažamo, da je sezona gozdnih požarov občutno nad povprečjem in da je pridelek znatno prizadet. Podnebne spremembe so nedvomno vsako leto opaznejše.«
»Glede na navedeno predvidevamo, da bo zaradi suše prizadeta cela Slovenija. Ob nadaljnjem pomanjkanju padavin se lahko zgodi, da pričakovanih pridelkov ne bo.«
»Kmetje bodo imeli zaradi znatnega dviga cen gnojil in drugega repromateriala za pridelavo precej težav z zagotavljanjem krme za rejo živine, lahko pa zaidejo celo v finančne težave.«
»Pričakujemo, da bodo posamezne vrste trav začele hitro prehajati v generativno razvojno fazo, kar bo imelo negativen vpliv na kakovost voluminozne krme. Pridelek zelinja bo nizek in slabe kakovosti ali pa ga sploh ne bo.«
»Temperature v Alpah naraščajo za več kot dvakratno svetovno povprečje in to ni dobra novica za industrijo, ki je odvisna od snega.«
»Že zdaj lahko rečem, da je hujše, kot je bilo leta 2017, ko je bila škoda ocenjena na 65 milijonov evrov. Kmetje so takrat prejeli dobrih deset odstotkov, saj je država namenila slabih sedem milijonov za odpravo škode.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju